Dolazak bebe na svijet obično prate i drastične promjene roditelja, njihovih navika i svijeta koji ih okružuje. Sve to može biti zabavno, ali i vrlo stresno za mladu mamu. S toliko mnogo proizvoda za bebe na tržištu teško se snaći i odabrati ono što treba vašem tek rođenom djetetu. U nastavku članka pročitajte što vam je sve potrebno nakon dolaska bebe iz rodilišta.
Odjeća
Danas najrašireniji odjevni predmet za bebe je pamučni bodi. Vrlo praktičan, s njim se lako mijenjaju pelene, ima ih različitih veličina, modela i uzoraka. Računajte da ćete ih sigurno dobiti i na poklon, pa razmislite koliko vam komada bodija treba. Za prve dane preporučuju se bodiji koji se kopčaju kod ramena, odnosno ne oblače se preko glave. Treba vam i nekoliko jednodijelnih kombinezona i pidžamica za ugodniji boravak djeteta i spavanje. Obavezno nabavite dvije kapice, jednu za izlazak (koju ćete iskoristiti već kod izlaska iz bolnice) i jednu uvijek za rezervu.
Novorođenče često bljucka, pa ćete tako tijekom dana promijeniti njegovu odjeću i po nekoliko puta, zato je važno da sve imate rezervno. Što se tiče čarapica, mnoge mame kupuju dječje čarape istog modela i boje, kako bi sačuvale živce prilikom sparivanja nakon pranja. Hlačice, majice i vestice kupujte ovisno o godišnjem dobu. Mala djeca brzo rastu, svoj prvi bodi dijete će prerasti već za mjesec dana, pa nemojte pretjerivati s odjećom za novorođenče. U početku će vam trebati jedna ladica u komodi kako bi vam sve bilo uredno na istom mjestu.
Spavanje
Dječji krevetić jedna je od skupljih investicija za mlade roditelje, pokušajte se raspitati kod prijatelja i rodbine, sigurno postoji netko tko prodaje povoljno krevetić. Ipak, ako kupujete rabljeni krevetić provjerite u kakvom je stanju i jesu li zadovoljeni svi sigurnosni standardi. No, kakav god krevet odabrali obavezno kupite novi madrac, znate da je čist i spreman za uporabu.
Što se tiče posteljine, danas u ponudi imate stvarno različitih veličina i motiva. Preporučuje se uzeti tri seta posteljine. Jedan se koristi, jedan na pranju, a treći za hitne slučajeve. Mnogi roditelji iznad kreveta postavljaju mobile koji se okreću i sviraju. Razmislite o glazbenom mobilu, nakon mjesec dana će vam na uši izlaziti melodija mobila, ali mobil pomaže da umiri i uspava vaše dijete.
Još jedna korisna stvar, baby monitor, pokušajte se dogovoriti s prijateljima da vam ga poklone. Danas imate i monitore s kamerama koju možete spojiti na svoj mobitel. Obavezno provjerite koje su mu sve mogućnosti i koliki je raspon udaljenosti.
Higijena
Hoćete li kupiti stol za prematanje koji se kasnije može preurediti u ormarić ili samo madrac za prematanje ovisi o vašim mogućnostima. No svakako pripazite da madrac ima podignute bočne strane kako bi spriječio dijete od kotrljanja. Površina madraca mora se moći lako očistiti, prebrisati vlažnom maramicom i sl. Vodite računa da ćete u prvim danima mijenjati desetak pelena dnevno. Razmislite i gdje ćete odlagati prljave pelene. Najjednostavnije je nabaviti poseban koš za pelene koji će se nalaziti pored mjesta gdje mijenjate pelene.
Vlažne maramice i krema za bebinu guzu isto tako uvijek moraju biti blizu mjesta gdje mijenjate pelene, ali van dohvata djeteta. U kupaonici pripremite kadicu za kupanje, dječju kupku, škarice s tupim vrhom, štapiće za uši s debljim vrhom, nekoliko pamučnih ručnika i četku za bebu. Meka četka dobro će vam doći ako ćete zbog tjemenice morati iščetkavati dječju kosu. Možete nabaviti i termometar za mjerenje temperature vode kod kupanja.
Osim toga, naoružajte se vatom, blazinicama, sterilnim gazama i antibiotičkim praškom, to će vam sve trebati za njegu pupka kod novorođenčeta. Pripremite “kutiju prve pomoći” u koju ćete staviti fiziološku otopinu, digitalni toplomjer, pumpicu za nos i opremu za njegu pupka, kako bi vam sve važne stvari bile na jednom mjestu.
Prehrana
Jednom kada se odlučite hoćete li dijete dojiti ili ćete odmah krenuti s hranjenjem na bočicu možete krenuti u opremanje. Osim opreme za dojenje, trebat će vam i nekoliko bočica širokog grla i duda, kuhalo za vodu i sterilizator za bočice. Razmislite o dudama varalicama, vaše će ju dijete ispljunuti ili baciti na pod i to nekoliko puta dnevno. Uvijek imajte jednu u rezervi, čistu i spremnu za korištenje. Sva oprema za hranjenje uvijek mora biti dobro sterilizirana i spremna za uporabu. Kasnije ćete morati investirati u sjedalicu ili stolicu za hranjenje.
Igračke
Tek rođena beba ne treba puno igračaka, zato radije uložite u dobre kvalitetne igračke koje će trajati. Zvečka, dječje ogledalo, mekana igračka, taktilna knjiga… to su igračke koje zvukom, bojom i teksturom privlače i bude znatiželju kod malih beba.
Dolazak bebe je veliki trošak i većina roditelja nisu u mogućnosti nabaviti sve novo za svoje dijete. Nemojte se uzrujavati oko toga, uložite novce u stvari koje će vam trebati duži period, a ostalo pokušajte nabaviti od prijatelja, poznanika, preko raznih oglasnika i buvljaka. Pripazite pritom da sve dobro i temeljito očistite prije uporabe.
Autor: S.K., Foto: Elena Elisseeva/Shutterstock